This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Cleaf S160 Meguro | Okobo Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
Only 0 left
SKU
SI-TSS-BOARD-S160-8MM
Cleaf 2-sided textured panels in S160 Meguro featuring the Okobo texture. Paulownia wood is used for the production of okobo, the traditional Japanese sandals worn by maiko, the apprentice geisha. They are made with a single block of carved wood and they have a very high heel dig at the front of the foot. The Okobo texture has an attractive appearance due to the regularity of the fiber. Panel size is 110-1/4 in L, 81-1/2 in W, 5/16 in THK.
| Manufacturer SKU | TX08S1600GECS1600MJC2099 |
|---|---|
| Brand | Cleaf |
| Size | 81-1/2" x 110-1/4" |
| Color | Meguro |
| Color Temperature | Warm |
| Pattern # | S160 |
| Pattern Name | Meguro |
| Design | Woodgrains |
| Color Family | Yellow / Gold |
| Face Texture | Okobo |
| Back Texture | Maloja |
| Material | Particleboard |
| Panel Thickness | 5/16" (≈8mm) |
| Length | 110-1/4" |
| Width | 81-1/2" |
| Item Name | TSS Panel |