This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Cleaf S155 Corsini | Fronda Texture | 3/4" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
Only 0 left
SKU
SI-TSS-BOARD-S155
Cleaf 2-sided textured panels in S155 Corsini featuring the Okobo texture. Fronda reproduces elm wood, a tree widespread in the Italian countryside until the middle of the 20th century. Its luxuriance is glorified by the Latin poet Virgilio in the Bucoliche. The grains are similar to those of oak but the color of the essence is brighter. Panel size is 110-1/4 in L, 81-1/2 in W, 3/4 in THK.
| Manufacturer SKU | TX19S1550FR6S1550FR65030 |
|---|---|
| Brand | Cleaf |
| Size | 81-1/2" x 110-1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Color Temperature | Neutral |
| Pattern # | S155 |
| Pattern Name | Corsini |
| Design | Woodgrains |
| Color Family | Brown |
| Face Texture | Fronda |
| Back Texture | Fronda |
| Material | Particleboard |
| Panel Thickness | 3/4" (≈19mm) |
| Length | 110-1/4" |
| Width | 81-1/2" |
| Item Name | TSS Panel |