This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Cleaf S072 Tuscan Cypress | Sherwood Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
Only 0 left
SKU
SI-TSS-BOARD-S072-8MM
Cleaf 2-sided textured panels in S072 Tuscan Cypress featuring the Sherwood texture. The Sherwood texture takes Po Valley oak as its reference, with strong and deep markings. Panel size is 110-1/4 in L, 81-1/2 in W, 5/16 in THK.
Cleaf S072 Tuscan Cypress | Sherwood Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
SKU#
SI-TSS-BOARD-S072-8MM
| Manufacturer SKU | TX08S0720WOMS072MJM22099 |
|---|---|
| Brand | Cleaf |
| Size | 81-1/2" x 110-1/4" |
| Color | Tuscan Cypress |
| Color Temperature | Warm |
| Pattern # | S072 |
| Pattern Name | Tuscan Cypress |
| Design | Woodgrains |
| Color Family | Amber / Orange |
| Face Texture | Sherwood |
| Back Texture | Maloja |
| Material | Particleboard |
| Panel Thickness | 5/16" (≈8mm) |
| Length | 110-1/4" |
| Width | 81-1/2" |
| Item Name | TSS Panel |