This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Cleaf LS95 Pacifica | Matrice Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
Only 0 left
SKU
SI-TSS-BOARD-LS95-8MM
Cleaf 2-sided textured panels in FA46 Guerrilla featuring the Matrice texture. The Matrice texture is a reinterpretation of the historic Matrix, which began life as a sandblasted larch. The design is made more contemporary by creating channels that are not linear, but dynamic and interrupted as if by hand. The visual effect is one of a matt surface enhanced by shiny micropores. Panel size is 110-1/4 in L, 81-1/2 in W, 5/16 in THK.
Cleaf LS95 Pacifica | Matrice Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
SKU#
SI-TSS-BOARD-LS95-8MM
| Manufacturer SKU | SI-TSS-BOARD-LS95-8MM |
|---|---|
| Brand | Cleaf |
| Size | 81-1/2" x 110-1/4" |
| Color | Pacifica |
| Pattern # | LS95 |
| Pattern Name | Pacifica |
| Design | Materials |
| Color Family | Brown |
| Face Texture | Penelope | Linen |
| Back Texture | Penelope | Linen |
| Material | Particleboard |
| Panel Thickness | 5/16" (≈8mm) |
| Length | 110-1/4" |
| Width | 81-1/2" |
| Item Name | TSS Panel |