This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Cleaf FB11 Ares Concrete | Ares Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
Only 0 left
SKU
SI-TSS-BOARD-FB11-8MM
Cleaf 2-sided textured panels in FB11 Concrete featuring the Ares texture. Inspired by the urban brickwork that characterizes industrial architecture, the Ares texture reflects the simplicity and depth of a concrete wall or trowelled plaster. Panel size is 110-1/4 in L, 81-1/2 in W, 5/16 in THK.
Cleaf FB11 Ares Concrete | Ares Texture | 5/16" Board | 81-1/2"W x 110-1/4"L
SKU#
SI-TSS-BOARD-FB11-8MM
| Manufacturer SKU | TX08FB110AR6FB110AR62099 |
|---|---|
| Brand | Cleaf |
| Size | 81-1/2" x 110-1/4" |
| Color | Ares Concrete |
| Color Temperature | Cool |
| Pattern # | FB11 |
| Pattern Name | Concrete |
| Design | Stones |
| Color Family | Black / Grey |
| Face Texture | Ares |
| Back Texture | Ares |
| Material | Particleboard |
| Panel Thickness | 5/16" (≈8mm) |
| Length | 110-1/4" |
| Width | 81-1/2" |
| Item Name | TSS Panel |